Google Analytics hesabı açma ve Blogger'a ekleme

Google Analytics hesabı açma ve Blogger'a ekleme
Google Analytics
Google Analytics nedir, ne işe yarar? Google Analytics hesabı nasıl açılır? Blogger (blogspot) blog sayfalarına Google Analytics nasıl eklenir? Google Analytics izleme kodu nasıl eklenir? Google Analytics mülk doğrulama nasıl yapılır?

Blogger'da istatistikler kısmında az çok blogunuzu ziyaret edenlerle ilgili bilgiler yer alır. Ama bu bilgiler yeteri kadar sağlıklı olmayabilir. Örneğin şu an sitede kaç kişi var? Siteye gelen ziyaretçiler hangi şehirden? Gelen ziyaretçiler ne kadar süre sitemizde kalıyor? Bu soruların cevaplarını maalesef Blogger'ın istatistikler kısmında bulamayız. Tabi bu konularla ilgili bulabileceğiniz eklentiler var. Örneğin sitede kaç kişi olduğunu gösteren "whos amung us" eklentisi ya da siteyi, blogu ziyaret edenlerin hangi şehirden olduğunu gösteren "live traffic" eklentisi gibi. Ama bu eklentileri blogunuza eklemenize gerek yok. Bu eklentilerle hem dışarıya link vermiş olursunuz ve gereksiz kalabalık yapmış olursunuz. Ayrıca bu eklentiler blogunuzu da yavaşlatabilirler.

Bu tür eklentilerle uğraşmak istemiyor ve daha sağlıklı analizler almak istiyorsanız eğer Google Analytics'i kullanabilirsiniz. Google Analytics sayesinde sitenize kimler gelmiş, ne kadar vakit harcamışlar, kaç kişi şu an sitenizde, hangi şehirlerden blogunuzu ziyaret ediyorlar gibi soruların cevaplarına rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Peki blogumuzu nasıl Google Analytics'e ekleyeceğiz? Adım adım ilerleyelim...

1. Öncelikle şu ⇢ Google Analytics adresine ulaşın. Bu adreste sağ üst köşede "Bir hesap oluşturun" a tıklayın.

2. Ardından açılan sayfada Gmail hesabınızla giriş yapın.

3. Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki resimde gösterilen bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfada sağ taraftaki "Kaydolun" a tıklayın.
Google Analytics e kaydolma
Google Analytics e kaydolma
4. Kaydolun'a tıkladıktan sonra yeni bir sayfa açılacak ve bu sayfada blogunuz ya da siteniz ile ilgili bilgileri forma yazmanız gerekir.
Google Analytics e kaydolma
Resimde gördüğünüz gibi bilgilerinizi doğru bir şekilde forma ekleyin. Bu arada Web sitesi URL'si kısmına .blogspot.com şeklinde link eklemesi yapabilirsiniz.
Blogunuz ile ilgili bilgileri ekledikten sonra alt kısımda bulunan "İzleme Kimliği edinin" e tıklayın.

5. Karşınıza küçük bir pencerede "Hizmet Sözleşmesi" çıkacak bunu da kabul edin ve ilerlemeye devam edin.

6. Şimdi yeni açılan sayfada karşımıza, blogunuza eklemeniz gereken izleme kimliği ve web sitesi izleme kodu çıkacak. Aşağıya eklediğim resimdeki gibi.
Google Analytics izleme kimliği ve web sitesi izleme kodu
Google Analytics izleme kimliği ve web sitesi izleme kodu
Bu kodları blogunuza eklemek için hemen yeni sekmede Blogger kullanıcı panelini açın.

7. İlk olarak "İzleme Kimliğini" eklemek için Blogger kullanıcı panelinde Ayarlar sekmesine ve ardından Diğer sekmesine tıklıyoruz. Ve sayfanın en alt kısmında yer alan Google Analytics kısmına ulaşıyoruz.
Google Analytics İzleme Kimliğini Blogger'a ekleme
Google Analytics İzleme Kimliğini Blogger'a ekleme
Yukarıdaki resimde gösterdiğim gibi İzleme Kimliğini Blogger'a ekleyin ve ardından ayarları kaydedin.

8. İzleme kimliğini ekledikten sonra diğer kodu da blogunuza eklemeniz gerekir. Şimdi diğer kod olan Web sitesi izleme kodunu blogunuza eklemek için Blogger kullanıcı panelinde sol tarafta yer alan Şablon sekmesine tıklayın. Ve ardından açılan sayfada HTML Düzenle ye tıklayarak kodların olduğu kısma ulaşın.

9. Kodlar arasında Ctrl F yardımıyla aşağıdaki kodu bulun
</ body>
10. Bulduğunuz bu kodun hemen üstüne Google Analytics sayfasındaki Web sitesi izleme kodunu ekleyin.
Google Analytics Web sitesi izleme kodunu Blogger'a ekleme
Resimde gösterildiği gibi Web sitesi izleme kodunu Blogger'a ekleyin
Blogunuzu kaydettikten sonra Google Analytics sayfasına tekrar gidin ve aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi blogunuza test trafiği gönderin.
Google Analytics test trafiği gönderme
Google Analytics test trafiği gönderme
Resimde gördüğünüz gibi "Test trafiği gönder" butonuna tıkladıktan sonra eğer kodları doğru bir şekilde eklediyseniz, bir üstteki satırda "Son 48 saattir trafik alıyor" iletisini göreceksinizdir. Bu da işlemi doğru bir şekilde uyguladığınızı gösterir.

Tüm yapılması gerekenler bunlardı. Bir kaç gün sonra tekrar Google Analytics sayfasını ziyaret ederek artık blogunuzu ziyaret eden kullanıcılarla ilgili detaylı analizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda bu kadardı. Biraz uzun oldu ama detaylı bir şekilde aktarmak istedim. Konuyla ilgili takıldığınız noktalar olursa yorum yaparak bana iletebilirsiniz.
Bu arada, daha önceden yazdığım şu yazılara da bi' göz atmanızı tavsiye ederim.
✋Bu içerik Kişisel Blog - BlogTecrübem tarafından hazırlanmıştır.

11 yorum:

 1. Gerçekten önemli bir bilgi.Ben de yeni öğrenmiştim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kesinlikle.. Analizlere göre hareket edilebilir.

   Sil
 2. hemen deniyorum...
  teşekkürler.....

  YanıtlaSil
 3. Google analytics blog yazarlarının en önemli kaynağıdır. Kullanmayan veya bilmeyen için güzel sunum olmuş.

  YanıtlaSil
 4. Blog Tecrübem.. biraz uğraştırdı beni.. ama oldu.. şimdi dün eklemeye çalıştığım widgetları kaldırayım değil mi? bu tamamen ayn işi görüyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi kaldırabilirsiniz. Aynı işin ötesinde daha da ayrıntılara ulaşabiliyorsunuz. Zaten Google Analytics ile ilgili bir yazı daha paylaşacağım daha sonra. O yazımda da ayrıntılı olarak Google Analytics kullanımından bahsedeceğim.

   Sil
 5. analytics konusunu ararken blogunuzu keşfettim, blogger ile alaklı faydalı bilgiler dolu, elinize sağlık, bize de bekleriz,

  http://hedefbodrum.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, tabi hemen ziyaret ediyorum..

   Sil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.