Yandex kurumsal maili Godaddy domaine entegre etme

05 Ocak, 2017

Yandex kurumsal maili Godaddy'den aldığınız domaine entegre etme
Ücretsiz kurumsal mail adresleri nasıl alınır?
Blogger (blogspot) blogunuz için Godaddy'den bir domain aldınız ve bunu blogunuza entegre ettiniz. Peki hosting almadan Yandex kurumsal mail sistemini ücretsiz olarak sitemize yani blogumuza nasıl entegre ederiz? Bu yazımla ücretsiz olarak blogunuz için info@siteniz şeklinde yüzlerce email alabilirsiniz. Peki nasıl?

Yukarıda okuduğunuz gibi, Blogger sayfalarınız için aldığınız domaine (alan adı), hiçbir ücret ödemeden, sadece bir kaç adımla kurumsal mail adresleri alabilirsiniz. Sadece Godaddy hesabınızda DNS ayarları kısmına eklemeniz gereken birkaç şey var. Bu işlemin ardından Yandex mail ile yüzlerce email adresiniz olacak. info@siteniz.com, iletisim@siteniz.com gibi.

Şimdi gelelim Yandex kurumsal mail sistemini blogumuza entegre etmeye... (Aşamaları adım adım dikkatli bir şekilde uygulayın. Karışık gibi gelebilir ama çok basit.)

1. İlk olarak bir tane Yandex email hesabınız olması gerekiyor. Yoksa eğer buradan hemen bir Yandex email hesabı açabilirsiniz. (Bilgileri doğru girin ve telefonunuzla onaylatarak hesabınızı iyice güven altına alın)

2. Şimdi Yandex email hesabı açtıktan sonra hemen şuraya tıklayarak Yandex kurumsal email hesabı sayfasına ulaşın.

3. Bu sayfanın sağ üst köşesinde "Giriş" sekmesine tıklayarak Yandex email hesabınızla giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra yine otomatik olarak kurumsal mail alma sayfasına yönlendirileceksiniz.

4. Sayfanın ortasında "Etki alanının adı" yazılı bir kutucuk var. Bu kutucuğun içerisine domaininizi yazın. Başında www olmadan yazın. ⇾ siteniz.com şeklinde.
(Sadece .com'a özel değil bu sistem, .net ,org gibi istediğiniz uzantılı domaini ekleyebilirsiniz.)

5. Alan adınızı yazdıktan sonra "Alan adı ekle" butonuna tıklayın.

Şimdi açılan sayfada 2 adımda onaylama sistemi var. İlk onaylanması gereken adım "1. Adım alan adının sahibi olduğunu doğrulayın", ikinci onaylama ise "MX kayıtlarını ayarlayın".

Bu sayfayı olduğu gibi bırakın ve hemen Godaddy hesabınızı açın. Açtığınız hesapta alan adınızın "DNS ayarlarına" ulaşın. (DNS'yi yönet sekmesi)

Şimdi eklemeniz gereken 3 tane kayıt var:

1. İlk olarak Yandex kurumsal mail de 1. doğrulama adımında 2. paragrafta "yamail-..... ile başlayan CNAME kaydı var. Bu bilgileri Godaddy'de "Ekle" ↦"Tür"↦"CNAME" seçeneklerini seçtikten sonra eklememiz gerekir. Aşağıdaki resimdeki gibi ekleyin. Ve kaydedin.
CNAME kaydı
2. Şimdi yine aynı şekilde Godaddy'de "Ekle"↦"Tür"↦"TXT" i seçiyoruz. Aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi ekleyin.

☆Buraya yazdığımı resimdeki gibi girin:
Ana Bilgisayar: @
TXT Değeri: v=spf1 redirect=_spf.yandex.net
TXT ekle
3. Evet buraya kadar umuyorum doğru bir şekilde ilerlediniz. Yarısından fazlası bitti. Şimdi son defa Godaddy'e eklemenizi istediğim bir şey daha var. Yine Godaddy'de "Ekle"↦"Tür"↦"MX" i seçiyoruz. Aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi yine ekleyin.

☆Bu değerleri ekleyin:
Ana Bilgisayar: @
Yönlendirilen Yer: mx.yandex.net
Öncelik: 10
TTL: 1 saat
MX ekle
Evet şöyle bir kontrol ettim ve tüm eklemeniz gerekenler bunlardı. Şimdi işin bitiş kısmına geçelim. Yandex kurumsal mail sayfasına gidin tekrar. Ve orada bulunan "alan adının sahibini kontrol et" butonuna tıklayın.
Yandex kurumsal mail entegre etme
Onaylandı mı? Onaylanmama ihtimali yok merak etmeyin😊

Ben üç defa tıkladım ve 1 dakikadan az bir sürede onaylandı. Bu arada Godaddy'de kırmızı renkle bir uyarı belirecek. Orada değişikleri kaydet seçeneğini tıklayın. Daha sonra tekrar Yandex kurumsal mail sayfasına gelin. Tekrar tekrar deneyin. Onay süresi 10 saniyede sürebilir 5 dakika da ama kesinlikle onaylanacaktır.

Onaylandıktan sonra:

Yandex kurumsal maili Godaddy'den aldığınız domaine entegre etme
Yandex kurumsal maili Godaddy'den aldığınız domaine entegre etme
Sonlara doğru...

Sevgili dostlar böyle bir imkanı ücretsiz olarak bizlere sunan Yandex'e teşekkür etmemek elde değil. Sizlere net bir şekilde göstermek için kullanmadığım bir domaine ekledim bu sistemi. Karışık bir konu gibi görünebilir ama çok basit. Elimden geldiğince basit bir şekilde anlatmaya da çalıştım zaten. Umarım işinize yarar. Bu arada takıldığınız yerler olursa yorum yaparak bana bildirebilirsiniz.

Ayrıca .com ile .net arasındaki farkları anlattığım bu yazımı da okumanızı tavsiye ederim.
✈ Net ile Com arasındaki fark nedir? Hangisi daha iyi?

Not: Bir sonraki yazılarımda Godaddy'den domain almayı, Blogger'a alan adı entegre etmeyi, Blogger iletişim sayfaları için özel kapsamlı form hazırlama gibi konulardan bahsedeceğim.

✋Bu içerik Kişisel Blog - BlogTecrübem tarafından hazırlanmıştır.

10 yorum:

 1. Çok yabancıyım bu konulara. Çok mu cahilim ne?

  YanıtlaSil
 2. Önemli bir konuyu aydınlatmışsın. Alan adı şeklinde mail adresi oluşturmak güzel imaj sağlayacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, özellikle ücretsiz olması çok büyük bir avantaj...

   Sil
 3. Çok faydalı bir konu kardeşim teşekkürler :D

  YanıtlaSil
 4. Kesinlikle çok başarılı anlatım teşekkürler emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, umarım işinize yaramıştır.

   Sil
 5. Öncelikle teşekkürler çok açıklayıcı olmuş, lakin bende yarım saat oldu hala aynı hatayı alıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, eğer yukarıda bahsettiğim adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız sorun kısa süre sonra çözülecektir.

   Sil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Telif Hakkı © 2016 - Blog Tecrübem | Kişisel Blog | Tüm hakları saklıdır.
I Blogger!