Backlink almak ne işimize yarar?

Backlink almak...
Backlink almak...
Blogumuza, sitemize backlink almak ne işe yarar? Backlink almak Alexa sıralamasını, PagRank değerini yükseltir mi? Backlink alarak arama motorlarında üst sıralarda çıkmak mümkün mü?

Daha önceki bir yazımda backlink in ne olduğundan bahsetmiştim. O yazıma ulaşmak için "Bir yabancı kelime daha "backlink" nedir?" tıklayın. Bu yazımda ise backlink aldığımızda SEO açısından ne tür avantaj sağlarız ondan bahsettim.

Ücretsiz olarak backlink alabileceğiniz kaliteli siteleri bir sonraki yazımda paylaşacağım. Şimdi alacağımız bu backlinklerin ne işe yaradığından bahsedelim.

- Kaliteli sitelerden backlink aldığınızda Alexa Dünya ve ülke sıralamanız artar. Sitenizin PageRank değeri de artar.

Alexa sıralaması ve PageRank değeri yüksek olan siteler, bloglar reklam verenler tarafından dikkate alınır. Bu sayede daha çok gelir elde etme şansına sahip olmuş oluyorsunuz. Ayrıca SEO canlar sıralaması yüksek olan sitelere, bloglara yorum eklemeyi çok severler. Yorumların artması, indexlenmeyi hızlandırır bu da sitenizi daha üst sıralara çıkarır. Para parayı çeker misali...

- Kaliteli sitelerden backlink alarak belirli kelime aramalarında üst sıralara çıkmanız mümkün.

Backlink aldığınız kaliteli sitelere, arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını istediğiniz kelimeler hakkında kısa bilgi ekledikten sonra link eklemeniz oldukça faydalı olacaktır. Tabi bu şekilde aldığınız backlinklerin sayısının artmasıyla birlikte üst sıralara çıkmanız kolaylaşacaktır.

Örneğin blogumu açtığım ilk zamanlar "kişisel blog" yazılınca 100. sıralarda görünürken aldığım backlinkler sayesinde 23. sırayı gördüm. Yaptığım tek şey, blogumun linkini eklediğim alana "kişisel blog" hakkında kısa bilgiler paylaşmaktı.

Sonlar...

Bu yazımda bu kadardı dostlar. Konuyu oldukça basite indirgemeye çalıştım. Sorularınız olursa yorum yaparak bana bildirebilirsiniz. Bu arada "hangi kelimede, kaçıncı sırada olduğumu nereden öğreneceğim" sorusunu duyar gibiyim😊. Bunu öğrenmek için şu linkten faydalanabilirsiniz.

✋Bu içerik Kişisel Blog - BlogTecrübem tarafından hazırlanmıştır.

9 yorum:

 1. yazılarını o kadar dikkatli takip etmeye çalışıyorum ki sanki kitap okurken yaptığım gibi neon kalemle altını çizesim geliyor ,bana göre yabancı olduğum konularda yazdığın için çok teşekkürler,
  zevkle takip ediyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, ben teşekkür ederim değerli yorumunuz için...

   Sil
 2. Eğer hedefler var ise backlink almak başarı için önemli basamaklardandır.

  YanıtlaSil
 3. :) en son linki hemen denedim.. Momentos ile 4. sıradayım. Backlink alınabilecek kaliteli sitelerle ilgili yazını merakla bekleyeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogunuzun linkinde Momentos yer alsaydı, ilk sırada çıkabilirdiniz. Ama backlinklerle bu sorunu aşabiliriz.. Bundan sonraki iki yazım bu konuyla ilgili olacak...

   Sil
  2. Evet.. cahilliğime geldi maalesef.. cidden meraktayım :)

   Sil
 4. Küçük bir hatırlatma: Page Rank diye bir şey kalmadı artık.

  YanıtlaSil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.